Ana Sayfa » »
Tem
15
2013

Ayarlar Menüsüne Tüm Ayarlar Bağlantısı Ekleyelim

WordPress'te Ayarlar menüsünü kullanarak, genel, okuma, yazma, tartışma vs. gibi çeşitli ayarları yapmak mümkün ancak bazı ayarlar var ki bunlara doğrudan ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda Tüm ayarlar şeklinde bir menü seçeneğini Ayarlar menüsüne eklesek ve buna tıklandığında sitenin wp_options veritabanı tablosundaki tüm ayarları alt alta getirse ve istediğimiz değişikliği yapıp, kaydedebilsek güzel olmaz mı?

Bunun için aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına uygun şekilde eklemeniz yeterli.

function yakuphoca_tumayarlarsecenegi() {
	add_options_page( 'Tüm Ayarlar', 'Tüm Ayarlar', 'administrator', 'options.php');
}
add_action('admin_menu', 'yakuphoca_tumayarlarsecenegi');

Kodu ekledikten sonra aşağıdaki gibi Ayarlar menüsüne Tüm Ayarlar seçeneği eklenecek, tıklayınca da sitedeki tüm ayarlar (eklentilerin de dahil) karşınıza gelecek.

Bonus İpucu - Transient Kayıtlarını Silmek

Tüm ayarlara girdiğinizde ayarların en başında _transient_ ifadesiyle başlayan bir çok satır göreceksiniz. Bunlar sitede kullanılan geçici kayıtlardır. Ancak bir süre sonra bunlar birikebiliyor, çünkü o kaydı oluşturan eklenti ya da kodlar o kayıtları silmediklerinde böyle bir problem ortaya çıkabilmektedir. Örneğin içerisinde feed ifadesi geçen kayıtlar, Başlangıç penceresini açtığınızda gördüğünüz WordPress haberleri ya da diğer haberler gibi bileşenlerin kayıtlarıdır. Bazen bunlar çok fazla yer kaplayabilirler. Bu durumda bunları temizlemek yerinde olacaktır.

Bu tür geçici kayıtları silmek için aşağıdaki SQL kodunu sitenizin yönetim panelinden (Cpanel, Plesk vb.) ulaşabileceğiniz, PhpMyAdmin veritabanı yönetim betiği içerisinde, site veritabanızı açıp, tablolarını listeledikten sonra yukarıdaki SQL bağlantısına tıklayın. Gelen penceredeki kutuya kodu yapıştırın, wp_options yerine kendi tablo adınızı yazıp, Git düğmesine tıklayarak çalıştırın.

DELETE FROM wp_options WHERE option_name LIKE ('_transient_%');

Merak etmeyin, bu kayıtlar silindikten sonra WordPress kendi çalışması için gerekli olanları yeniden oluşturacak, ayrıca eklentilerden bunları oluşturanlar varsa da onlar da oluşturmaya devam edecek. Eğer daha önce yazdığım Yönetim Paneli Bileşenlerini Ortadan Kaldırmak başlıklı yazımda anlattıklarımı uygulayarak, WordPress Haberleri, diğer haberler, gelen bağlantılar vs. gibi bileşenleri tamamen kaldırırsanız, bu kayıtların önemli bir kısmının yeniden oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Comment Reply by Admins Notifier Plugin başlıklı Eklenti, English ve plugin konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık