Ana Sayfa » »
Ağu
8
2013

Bazı Kategorilerde WordPress SEO by Yoast Eklentisinin Başlığını Değiştirme

WordPress'te SEO eklentisi denildiğinde akla gelen iki eklentiden biri WordPress SEO by Yoast eklentisidir. Bu eklenti birçok SEO aracını tek bir eklentide bir araya getirip, neredeyse başka bir eklentiye ihtiyaç bırakmıyor. Eklenti istediğiniz özelliklere göre site başlığını özelleştirmenize de izin veriyor. Ancak bazı durumlarda bu bile yeterli olmayabiliyor.

Eğer bir yazı örneğin ID'si 5 olan bir kategoride ise sayfa başlığına örneğin videosunu izle ifadesini eklemek isteyelim. Tabi siz kodu inceleyerek, istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Sitenizde bahsettiğim eklenti kurulu ve etkin ise aşağıdaki kodları temanızın functions.php dosyasına eklemeniz bu işlem için yeterli.

add_filter( 'wpseo_title', 'yakuphoca_pencere_basligini_degistir' );

function yakuphoca_pencere_basligini_degistir( $title ){
 global $post;
 //Tekil yazı gösterilmiyorsa bir şey yapma
 if ( !is_single() ) return $title;
 if ( in_category( 5, $post->ID )) {
  $title .= ' videosunu izle';
 } 
 return $title;
}

Bu kod sadece bir örnek olup, size eklentinin oluşturduğu başlığa nasıl müdahale edebileceğinizi göstermeyi amaçlamaktadır.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Ana Sayfada Yazıların Yorumlarını Göstermek başlıklı anasayfada yorumları göster, fonksiyon ve functions.php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yazıya 3 Yorum Yapıldı+ Yorum Ekle

  • Bunun daha kolay metodu yok mu ki? Amacımız kategorinin url yapısını değiştirmek değil mi? Kategoriler bölümünden ayarlarını değiştirmek istediğimiz kategoriye girsek oradan düzeltebiliriz diye hatırlıyorum.Yanılıyor olabilirim :)

    • Amacımız kategorinin URL'sini değiştirmek değil, normalde bu eklenti ile kategoriler için şöyle başlık kullan şeklinde ayar yapmak mümkün. Ancak bunu ayarladığımızda tüm kategorilerde o şekilde başlık sayfa başlığı oluşuyor.
      Ancak biz bazı kategorilerde örnekte olduğu gibi başlığa bir şeyler eklemek istediğimizde bu yöntemi kullanmak zorunda kalıyoruz.

      • Tamam o da dediğim yerden yapılıyor diye biliyorum.Normalde ben kategorileri mesela 'Wordpress Arşivleri' olarak kaydettim eklentide.Ancak dediğim kategoriye girip oradan 'Wordpress Destek Demek Burası Demek' pekala yapabilirim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık