Ana Sayfa » »
Tem
7
2013

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi ve Modülleri

Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri Alanının 10. sınıflarında haftada 4 saat olarak işlenen Bilişim Teknolojilerinin Temelleri dersi bulunmaktadır. Dersin amacı, öğrencilere temel bilişim teknolojileri bilgilerini vermek, ağ temelleri konusunda bilgilendirmektir.

Eğer iyi değerlendirilirse, öğrenciler yıl sonunda bilgisayar iç ve dış donanım birimlerini tanıyabilecek, bunların bakımını ve arıza tespitlerini yapabilecek, Windows İşletim sistemi kurulumu yapabilecek ve yönetimi hakkında bilgi edinebilecek, son olarak ise Ağ teknolojilerini tanıyıp, basit bir ağın kablolama ve IP yapılandırmasını yapabilecekler.

Dersin toplam 5 modülü bulunmaktadır. Dersin modülleri ve içerikleri hakkında kısa bilgiler aşağıda yer almaktadır. Modülü indirmek için ise lütfen modülün ismine tıklayınız.

  1. İç Donanım Birimleri Modülü: Bilgisayarın işlemci, anakart, RAM bellek, ekran kartı, donanım kartları, sabit disk, güç kaynağı gibi kasa içerisinde yer alan iç donanım birimleri hakkında temel bilgiler verilir. Ayrıca bu birimlerin montajlarının nasıl yapılacağı bu modül işlenirken, uygulamalı olarak öğretilir.
  2. Dış Donanım Birimleri Modülü: Klavye, fare, ekranlar, yazıcılar, tarayıcılar, dijital kameralar, hafıza kartları ve okuyucuları, USB bellekler gibi bilgisayarlara dışarıdan bağlanan donanımların çalışmaları, çeşitleri ve bilgisayarlara nasıl bağlandıkları konularında bilgiler verilir, uygulamalı olarak kurulumları yaptırılır.
  3. İşletim Sistemi Kurulumu Modülü: BIOS ve ayarları hakkında kısa bilgilendirmenin ardından, BIOS hata mesajları ve bilgisayardaki ciddi donanımsal hatalarda sorunun kaynağının tespiti konularında bilgilendirme yapılır. İşletim sistemlerinin amaçları, çeşitleri hakkında bilgi verilir ve Windows 7 özelinde Windows XP ve Windows 8 işletim sistemi kurulumu uygulamalı olarak yaptırılır.
  4. İşletim Sistemi Gelişmiş Özellikler Modülü: Temelde modülün amacı Windows 7 işletim sisteminin yönetimi, bakım ve onarımı hakkında bilgi vermektir. Bakım için kullanılabilecek araçlar ve bunların kullanımları, bilgisayara kurulacak yardımcı programlar ve bunların kurulumları, işletim sisteminin ayarlarının (denetim masası kullanılarak) nasıl yapılacağı hakkında uygulamalı olarak bilgilendirme yapılır.
  5. Ağ Temelleri Modülü:Ağ ve iletişim çeşitleri, ağ topolojileri, bunların avantaj, dezavantajları, ağ cihazları ve bunların çeşit ve görevleri, ağ kablolamada kullanılan kablolar ve bir ağ kablosunun yapımı, ağ modelleri, katmanları hakkında bilgi verilip, bir bilgisayarın ağ yapılandırmasının yapılması uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri dersi 10. sınıftaki Bilişim Teknolojileri alanı öğrencilerinin önem vermeleri gereken, mümkün olduğunca dersten yararlanmaya çalışıp, konuları öğrenmek için gayret göstermeleri gereken bir derstir. Ayrıca ortalama ile geçilemeyen derslerden olup, mutlaka başarılı olunması gereken bir derstir. Yani baraj dersidir.

Derse gerekli önemi verip, ekstra çaba ile bilgisayar bakım, onarımı yapmayı öğrenebilen bir öğrenci piyasada bilgisayar teknik servislerinde rahatlıkla iş bulabilir, bilgisi ve yeteneği ölçüsünde paralar kazanabilir. Ders öğrenciler için önemli bir fırsat olup, öğrencilerime ve öğrencilere derse değer vermelerini tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık