Ana Sayfa » »
Tem
2
2013

Functions.php Dosyasına Nasıl Kod Eklenir?

WordPress, özelleştirme konusunda çok esnek bir sistem. Basit kodlarla sitenin işleyişini değiştirmek, yeni özellikler eklemek mümkündür. Bu kodların hemen hepsi de tema klasöründe bulunan functions.php dosyasına eklenmektedir. Ancak çoğu kullanıcı bu dosyaya nasıl kod ekleyeceğini bilmemekte, ya da eklerken hata yapmakta ve sitenin açılmamasına neden olmaktadır. Peki functions.php dosyamıza nasıl kod ekleyebiliriz?

Functions.php dosyasına kod eklerken iki yöntem kullanabiliriz, birincisi doğrudan sitemizin yönetim panelinden, Görünüm/Düzenleyici sayfasını açtıktan sonra Sağ tarafta yer alan temamızın dosyaları listesinden Tema Fonksiyonları (functions.php) bağlantısı üzerine tıklayın. Ekrana functions.php dosyamızın içeriği gelecektir.

İkinci yöntemde ise FTP programımız yardımı ile tema klasöründeki functions.php dosyasını bilgisayarımıza indirip, bir metin düzenleyici programla (tavsiyem Notepad++) açıp, gerekli düzenlemeleri yapıp, kaydettikten sonra sitemizdeki yerine göndermektir. Yalnız bu şekilde düzenleme yaparken metin kodlama dilinin UTF-8 (BOM olmadan) şeklinde olmasına dikkat etmek gerekir. Bu ayar Notepad++ programında Kodlama menüsünde UTF-8 (BOM'suz olarak) kodlama seçeneğinde yer almaktadır. Aksi halde Warning: Cannot modify header information – headers already sent by... şeklinde başlayan bir hata alırsınız.

Kodu Nereye Eklemeliyim?

Functions.php dosyasını iki yöntemden biriyle açtığınızda aşağıdaki şekildekine benzer bir kod yapısı görürsünüz. Sizin dosyanızın içeriğine göre kodlar değişebilir ancak <?php ifadesi dosyanın başında mutlaka yer alır. Önemli olan da zaten bu kodun varlığıdır.

<?php
	@remove_action ( 'pre_post_update', 'wp_save_post_revision' );
	add_filter( 'login_errors', create_function( '$a', "return null;" ) );
	remove_filter('the_content', 'wptexturize');
	remove_filter('comment_text', 'wptexturize');
.
.
.

Bundan sonraki kısım ekleyeceğiniz kodun yapısıyla alakalı. Ekleyeceğiniz kodunuz aşağıdaki gibi olsun

<?php
  function posta_gonderen_adresi($email) {
   return "noreply@yakuphoca.com";
  }
  add_filter('wp_mail_from', 'posta_gonderen_adresi');
?>

yani

<?php ve ?>kodları arasında ise bu kodu functions.php dosyanızın en başına,

<?php function posta_gonderen_adresi($email) { return "noreply@yakuphoca.com"; } add_filter('wp_mail_from', 'posta_gonderen_adresi'); ?> <?php @remove_action ( 'pre_post_update', 'wp_save_post_revision' ); add_filter( 'login_errors', create_function( '$a', "return null;" ) ); remove_filter('the_content', 'wptexturize'); remove_filter('comment_text', 'wptexturize'); . .

yok ben bu kodu functions.php dosyamın en sonuna eklemek istiyorum diyorsanız da bu durumda kodunuzun başındaki

<?php ve sonundaki ?>satırlarını silin ve functions.php dosyasının sonuna yapıştırın. Dikkat, sadece başındaki ve sonundaki. Son durum aşağıdaki gibi olmalı.

<?php
	@remove_action ( 'pre_post_update', 'wp_save_post_revision' );
	add_filter( 'login_errors', create_function( '$a', "return null;" ) );
	remove_filter('the_content', 'wptexturize');
	remove_filter('comment_text', 'wptexturize');
.
.

  function posta_gonderen_adresi($email) {
  return "noreply@yakuphoca.com";
  }
  add_filter('wp_mail_from', 'posta_gonderen_adresi');

Artık functions.php dosyasına nasıl kod ekleneceğini öğrenmiş oldunuz. Functions.php her ne kadar kolaylıklar sağlasa da kodları doğru bir şekilde eklemezseniz, sitenizin açılmamasına neden olur. Bu nedenle lütfen bu işin mantığını öğrenmeye çalışın.

Yazıya 1 Yorum Yapıldı+ Yorum Ekle

 • abi yanında çırak olarak çalışmam lazım daha senden öğreneceğimiz çok şey var paylaşım için Teşekkürler

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık