Ana Sayfa » »
Ağu
3
2013

GenerateWP ile Daha Kolay WordPress Kodlama

WordPress'te özellikle tema hazırlarken bazı standart kodlamaları hazırlamak can sıkıcı olabiliyor. Özel yazı türü için, özel taksonomi oluşturmak, menü tanıtmak, tema desteklerini belirtmek ya da farklı sorgularla yazıları elde etmek için belirli kalıplarda kodlar üretip, functions.php dosyasında kullanmak zorunda kalıyoruz. Bütün bu kodları birkaç tıklama ile ya da seçimler yaparak oluşturmak güzel olmaz mıydı?

GenerateWP sitesi tam da bunu yapıyor işte. Sunduğu çeşitli araçlarla aşağıdaki işlemler için gerekli kodları kolaylıkla oluşturmamızı sağlıyor.
GenerateWP Sitesi Menü Seçenekleri
GenerateWP Sitesi ile Yapılabilecekler

 • wp-config.php dosyası oluşturmak (bilmediğiniz birçok özelliği kontrol edebileceğiniz bir wp-config.php dosyası oluşturabiliyorsunuz, ilk kurulum yapacak olanlara tavsiye ederim)
 • Taxonomy - Özel taksonomiler oluşturmak (artık sitelerin çoğunda özel taksonomiler kullanılıyor, böyle bir taksonomi oluşturmak için gerçekten karışık kodlar kullanmak gerekiyor, ancak bu işi kolayca yapabiliyorsunuz)
 • Post_Type - Özel yazı türlerinizi oluşturmak (özel yazı türlerinizi oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu görünce şaşıracaksınız, özel yazı türlerinin her türlü özelliğini belirleyebiliyorsunuz)
 • Post_Status - Özel yazı durumunu oluşturmak (bunu ben de bilmiyordum, biliyorsunuz yazılar için yayınlanmış, taslak, zamanlanmış gibi yazı durumları vardır ya, işte bunlara sitenize özel farklı bir durum da oluşturabiliyorsunuz, denemek gerektiğine inandığım bir özellik)
 • Sidebars - Yan menünüzde bileşen desteği ya da benzeri işlemler için gerekli kodları oluşturabilirsiniz.
 • Menus - Menüler sitenizde WordPress'in menü sistemini kullanmanız için gerekli kodları oluşturabilirsiniz.
 • Theme Support - Tema destekleri, biliyorsunuz temalarda birçok şeyi kullanabilmek için bazı kodlarla tema içerisinde desteğinin olduğunu söylemeniz gerekiyor, örneğin öne çıkan görsel desteği, yazı formatları, besleme bağlantıları vs. gibi şeyler için tema destek kodlarını oluşturabilirsiniz)
 • ShortCodes - Kısa kodlar, yazı içeriklerimize eklemeler yapmak için kullandığımız WP'nin en sevdiğim özelliklerinden birisi, shortcode tanımlamak için gerekli kodları kolayca üretebilirsiniz.
 • Toolbar - WordPress'in araç çubuğuna eklemeler yapmak için gerekli kodları üretebilirsiniz.
 • WP_Query - Özel sorgu oluşturmak (Her zaman forumlarda, şu yazıları nasıl listelerim, şuna göre nasıl sıralayıp listelerim, şu kategorinin yazılarını nasıl listelerim şeklinde onlarca kez sorulan soruların cevabı olan WP_Query ile sorgu ifadelerini oluşturabiliyorsunuz)
 • WP_User_Query - Kullanıcılar için listeler oluşturmaya birebir, özellikle son zamanlarad artan çok yazarlı sitelerde kullanıcıları çeşitli şekillerde listelemek için gerekli kodları üretebilirsiniz.
 • WP_Comment_Query - Bazen yorumları farklı yerlerde listelemek isteyebilirsiniz, bunun için özel bir sorgu oluşturabilirsiniz.

Sitede bir aracı açtığınızda birçok sekme ile karşılaşacaksınız, sırayla tüm sekmeleri açıp, gerekli seçim ve girişleri yaptıktan sonra istediğiniz zaman Update Code düğmesine tıklayarak, tüm sekmelerde yaptığınız ayarlara göre o işlemi yapmak için gerekli kodlar üretilecektir. Size düşen tek şey, kodları seçip, kopyalayıp, hangi dosyada kullanacaksanız oraya yapıştırmak olacaktır.

GenerateWP sitesini tüm WordPress geliştiricilerine zamandan tasarruf sağlamaları açısından tavsiye ediyorum.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Metin Bileşeninde PHP Kodları Çalıştırmak başlıklı bileşen, functions.php ve php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık