Ana Sayfa » »
Tem
12
2013

İç Donanım Birimleri Modülü Özeti: Durgun Elektrik

Bilgisayar donanımlarıyla ilgili işlemler yaparken en tehlikeli düşmanlardan biri durgun elektriktir. Çoğu zaman farketmeden, montaj sırasında üzerimizdeki durgun elektrikle bilgisayar parçalarını bozabiliyoruz. Bu nedenle durgun elektriğin ne olduğunu ve nasıl önlemler alabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor.

Statik - Durgun Elektrik Nedir?

Cisimlerin birbirlerine dokunmaları sonucunda bir elektron alış verişi olur. Cisimler ayrıldığında ise bu yükler cisimler üzerinde kalır. Genellikle sürtünme olaylarında daha fazla ortaya çıkar, işte bu elektronın atomlar arasındaki hareketi sonucu oluşan elektrik türüne statik elektrik denir.

Bizler de özellikle üzerimizdeki giysilerimiz nedeniyle hareketlerimiz sonucunda statik elektrikle yükleniriz, bizler bunu bir metale dokunduğumuzda meydana gelen çıtırtı sesi ya da küçük elektrik çarpmalarından anlarız. Durgun elektriğin bize doğrudan bir zararı bulunmamaktadır ancak çok hassas elektronik materyallerden oluşan bilgisayar parçaları için ölümcül olabilirler.

 Nasıl Korunabiliriz?

Durgun elektriğe karşı donanım birimlerini korumak için onları iletken yüzeylerden uzak tutmalı, depolanmaları sırasında antistatik (durgun elektrik karşıtı) ambalajlarda muhafaza edilmelidirler.

Bilgisayar parçalarının montajının yapılacağı masa, kullanılacak aletler antistatik özellikte olmalı, elektrik ihtiyacının karşılanacağı prizler mutlaka toprak hatlı olmalıdır. Toprak hatları olası elektrik kaçaklarını ya da durgun elektriği toprağa ileterek, bilgisayar parçalarını bizlerin korunmasını sağlarlar.

Toprak Hatlı Priz ve Toprak Hattı Olmayan Priz Örneği

Bir diğer dikkat etmemiz gereken husus, kendi üzerimizdeki statik elektriği gidermektir. Üzerimizdeki statik elektriği toprağa ilettiğimiz zaman bir süre statik elektrikten kurtulmuş oluruz. Bunu yapmak için, bilgisayar montajına başlamadan önce bir musluğa, kalorifer peteğine ve benzeri bir ucu toprağa ulaşan bir şeye dokunmak ya da aşağıdaki resimde de gördüğünüz antistatik bilekliklerden kullanmaktır.

AntiStatik Bileklik Çeşitleri - Kablolu ve Kablosuz Bileklik

Antistatik bileklikler üzerinizdeki durgun elektriği sürekli olarak ortadan kaldırarak, vücudunuzda birikmesini önlerler. Ayrıca yünlü elbiseler giymemek, oda zemininde yünlü halılara yer vermemek de durgun elektriğin oluşmasını azaltacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Dersi ve Modülleri başlıklı ağ temelleri, bilişim teknolojileri ve donanım birimleri konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık