Ana Sayfa » »
Tem
10
2013

JQuery Google Üzerinden Yüklenmezse Sitedekini Yükle

JQuery sitelerimizin çoğunda Javascript işlemlerimizde kullandığımız bir kütüphane. Neredeyse tüm sitelerde kullanılıyor. Bu kütüphaneyi WordPress, site içerisinden çağırır. Ancak bazılarımız (örneğin ben) bunu tercih etmeyip, Google üzerinden yüklemeyi tercih ediyoruz. Ancak bir sorun var o da ya Google üzerinden yükleme yapılırken bir sorun olursa?
Şahsen ben böyle bir durum karşısında sorun yaşamak istemem. Bu iş için aşağıdaki gibi bir çözüm buldum, sizlerle paylaşayım dedim.
Ben javascript dosyalarımı footer.php içerisinde wp_footer(); kodunun üzerine elle yerleştirerek çağırıyorum. Siz de benim gibi kütüphaneleri elle ekliyorsanız, aşağıdaki kodu kullanarak JQuery kütüphanesini çağırırsanız, google üzerinden yüklenmezse, kendi sitemizdeki yüklenmeye başlayacak. Hatta tavsiyem JQuery'nin en son sürümünü indirip, kendi sitenizdekiyle değiştirirseniz çok daha iyi olabilir.

<script type='text/javascript' src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js"></script>
<script>window.jQuery || document.write(unescape("%3Cscript src='wp-includes/js/jquery/jquery.min.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));</script>

Kodun birinci satırında kütüphaneyi googleapis üzerinden çağırıyoruz. Adres içerisindeki 1 rakamı JQuery'nin 1 ile başlayan en son sürümünü çağırıyor, şu an 1.9.3 sürümünü yüklüyor. Diyelim ki yarın 1.9.8 sürümü çıktığında kodda herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek kalmayacak.
İkinci satırdaki windows.jQuery ifadesi, jQuery kütüphanesini kontrol ediyor, eğer kütüphane yoksa (yani yüklenmemişse) bu durumda kod satırının || ifadesinden sonraki kısmı çalışacak ve dosya içerisine wp-includes/js klasörleri içerisindeki jQuery kütüphanesini yükleyecek.
Gördüğünüz gibi çok basit bir yöntemle bu işi halledebiliyoruz. Kodu çeşitli analiz sitelerinde test edip, denedim; problemsiz çalıştığını gördüm. Test işlemini şöyle yapabilirsiniz, kodu ekledikten sonra sitenizi test ettirip, googleapis üzerinden jQuery kütüphanesini yüklediğini görün. Ardından kod içerisindeki adresi değiştirerek, örneğin jquery.min.js ifadesini jquery1.min.js olarak değiştirin. Böylece kütüphane yüklenmeyecek. Ardından tekrar analiz sitesinde test ettirin, kütüphanenin googleapis'den yüklenemediğini, ancak sitenizden yüklendiğini göreceksiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Yönetim Paneli Bileşenleri Ortadan Kaldırmak başlıklı bileşen, functions.php ve remove_meta_box konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık