Ana Sayfa » »
Tem
3
2013

Kullanılmayan Kısakodları (Shortcode) Gizlemek

WordPress'te bazı eklentiler shortcode (kısakod) denilen sistemi kullanırlar. Bu sistemde örneğin bir galeriyi yazının içine gömmek ya da başka bir bilgiyi yazı içerisinde göstermek için ya da benzeri ifadeleri yazının içerisine yazarız. Eklenti bu ifadenin geçtiği yazılarda gerekli işlemi yapar ve böylece kolayca yazıları özelleştirebiliriz. Ancak eklentiyi kullanmayı bıraktığınızda işler karışır.
Şöyle ki eklentiyi etkisiz hale getirmiş olsanız bile yazılar içerisindeki ya da
ya da

Kodu temanıza eklediğiniz andan itibaren, artık bu tür ifadeler yazılarınız içerisinde görünmeyecekler.

Bonus İpucu

Eğer gizlemek istediğiniz kısakod şeklindeyse yani herhangi bir ek bilgi içermiyorsa bu durumda gizlemek yerine PhpMyAdmin'i ve SQL kodu kullanarak, yazılar içerisinden tamamen silebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki SQL cümlesini PhpMyAdmin'e girip, SQL bölümünden çalıştırmanız yeterli. Kod içerisindeki wp_posts gibi ifadelerdeki wp_ bölümünü kendi sitenizin tablolarındaki ön ekle değiştirmeyi unutmayın ve silmek istediğiniz kısakodu da SQL cümlesindeki yerine yazın.

UPDATE wp_post SET post_content = replace(post_content, '', '' ) ;

Kodu, silmek istediğiniz her kısakod için düzenleme yapıp, çalıştırın.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress'te Yazarlara Sadece Kendi Yazılarını Gösterme başlıklı fonksiyon, functions.php ve WordPress konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık