Ana Sayfa » »
Tem
2
2013

Meslek Liseliler İçin Tercih Tüyoları

2013 LYS sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlarla birlikte öğrencilerin okullarından alacakları puanların da eklenmiş olduğu YGS ve LYS yerleştirme puanları da belirlenmiş oldu. Çoğu meslek liseli için kendi bölümlerinin devamı olan yükseköğretim programları (Teknoloji Fakülteleri hariç) YGS ile öğrenci aldığından meslek lisesi mezunu öğrenciler için YGS yerleştirme puanları daha önemli. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmek gerek?
Tercih yaparken en büyük yapdımcınız şüphesiz ÖSYM tarafından yayınlanmış olan tercih klavuzu olacaktır. Tercih klavuzunu sadece internetten edinebileceksiniz, bu nedenle tercih klavuzunu indirmek için ÖSYS 2013 Tercih Klavuzu bağlantısına sağ tıklayıp, Hedefi Farklı Kaydet dedikten sonra, klavuzu bilgisayarınıza indirin ve açın. Klavuzu açabilmek için bilgisayarınızda Adobe Reader ya da benzeri bir program olması gerekmektedir.
Klavuzu indirip, dikkatlice inceleyin. Özellikle meslek liseliler için olan bölümleri dikkatlice okuyup, kendinize uygun olan durumları tespit edin. Kendi alanınızdaki yükseköğretim lisans programlarını öğrenin (Bkz. Klavuz Tablo 6B.1 syf:353), listenin devamındaki Teknoloji Fakülteleri bünyelerindeki Mühendislik programlarından da hangilerini tercih edebileceğinizi inceleyin (bu programlar LYS ile öğrenci almaktadır).
Kendi alanınızdaki bölümleri inceleyip, öğrendiyseniz, şimdi şu sorulara cevap vermelisiniz:

  • Kendi alanımda bir bölüm istiyor muyum?
  • Kendi alanımın dışında mı bir bölüm istiyorum?
  • Hem kendi alanımda hem de alan dışı bir bölüm mü istiyorum?
  • Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyor muyum?
  • Açıköğretim Fakültesindeki bir bölüme gitmek mi istiyorum?

Kendi Alanımda Bir Bölüm İstiyorum

Kendi alanındaki bölümleri tercih edecek öğrenciler, bu tercihleri için ek puan eklenmiş Y-YGS ya da Y-LYS puanlarını ve sıralarını dikkate alacaklardır. Aşağıdaki sınav sonuç sayfasında Kırmızı daire ile gösterilen bölümdeki puan ve sıralama bilgileri sizin ek puanınız eklenmiş olduğu puanı ve sıranızı göstermektedir. Kendi alanınızda tercih yaparken bunları dikkate almalısınız.
Osys 2013 Sınav Sonucu

Kendi Alanımın Dışında Bir Bölüm İstiyorum

Kendi alanının dışındaki bölümleri tercih edecek öğrenciler ek puan alamayacaklar ancak önceki yıllardan farklı olarak herhangi bir puan kaybına da uğramayacaklar. Bu öğrenciler tercihlerini yaparken ise yukarıdaki sonuç belgesinde Mavi daire ile gösterilen bölümdeki puan ve sıralama bilgilerini dikkate alacaklar.

Hem Kendi Alanımda Hem de Alan Dışı Bir Bölüm İstiyorum

Bu şekilde tercih yapacak öğrenciler için yukarıdaki başlıklarda belirtilen hususlar yanında, tercihlerinin sırası da önem arzetmektedir. Tercih sıralaması yaparken kazanmayı en çok arzu ettiğiniz bölümleri üste yazmalısınız. Önce kendi alanımdakiler, sonra alan dışı olanları yazayım şeklinde düşünmeyin. ÖSYM tercihlerinizde yer alan bölümlerin sizin alanınızda olup, olmadığına bakarak, ilgili puana göre değerlendirme yapacaktır. Örneğin, Bilişim Teknolojileri alanı bir kız öğrenci normalde Hemşirelik istiyor ancak açıkta kalmamak için Bilişim Teknolojileri Öğretmeni de yazmak istiyorsa, bu öğrenciye tavsiyem öncelikle gitmek istediği şehir ve üniversitelerdeki hemşirelik bölümlerini yazsın. Ardından da yine istediği şehir ve üniversitelerdeki BT öğretmenliği bölümlerini istek sırasına göre yazmasıdır. Böylece eğer alan dışı puanı yeterli olmadığı için hemşirelik bölümlerine yerleşemese bile kendi alanındaki bir bölüme yerleşme şansı bulacaktır.

Sınavsız Geçiş Hakkımdan Yararlanmak İstiyorum

Sınavsız geçiş hakkı meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki İki yıllık Meslek Yüksekokullarına sınav puanlarına bakılmaksızın, ortaöğretim başarı puanlarına ve bağlı bulundukları Mesleki Teknik Öğretim Bölgesi'ne göre geçiş haklarının bulunmasıdır. Yani isteyen meslek lisesi mezunları sınavsız olarak kendi alanlarındaki iki yıllık bir bölüme yerleşebilirler.
Eğer sınava girmiş ancak barajı geçememişseniz ya da istediğiniz bir bölüme yerleşebilecek puanınız yoksa sınavsız geçiş hakkınızdan faydalanmanızı tavsiye ederim. Gelecek yıl sınava yeniden girmek istiyorsanız eğer iki yıllık bölümü kazanıp, başlamanızın bir zararı olmayacaktır. Normalde sınav puanınız ile bir bölümü kazanmış olsanız ve bir sonraki yıl sınava girseniz, okul puanınız yarı yarıya eksilecekti ancak sınavsız geçiş hakkıyla yerleşirseniz puanınız eksilmeyecek, bu yıl aldığınız okul puanını gelecek yıl da alacaksınız.
Burada değerlendirmeniz gereken şey şu, acaba hem okulu hemde sınav çalışmalarını birlikte idare edebilir miyim sorusunun cevabıdır. Cevabınız evet ise bence sınavsız geçiş hakkını kullanın, hayır ise bir yıl daha bekleyip, sınava hazırlanın ve sonucuna göre tercihinizi yapın.

Açıköğretim Fakültesindeki Bir Bölüme Yerleşmek İstiyorum

Birkaç yıldan bu yana Açıköğretim fakültesindeki bölüm sayısı artırılmış ve özellikle çalışan ya da örgün eğitim okuyamayacak durumda bulunanların tercih ettiği bir fakülte olmuştur. Açıköğretim fakültelerinde hem iki yıllık hem de dört yıllık bölümler bulunmaktadır. Tercih klavuzundan bu bölümleri bulabilirsiniz. Önceden bazı bölümleri (okul öncesi öğretmenliği, ingilizce öğretmenliği vb.) sadece o bölüm öğrencileri tercih edebiliyorlardı ve bunların bir kontenjanı vardı. Ancak bu bölümler ne yazık ki kaldırıldılar. Dolayısıyla açıköğretim fakültesindeki kontenjınsız bir bölümü yazdıysanız, o bölüme yerleşirsiniz, tabi baraj puanını aşmışsanız. Kantenjanı bulunan bir bölümü tercih ederseniz de, puanınıza göre belirtilen kontenjan içerisindeyseniz yerleşirsiniz. Yalnız şuna dikkat etmelisiniz, kontenjanı bulunan bir açıköğretim bölümünü kazanırsanız, bir sonraki yıl sınava tekrar girdiğinizde okul puanınız yarı yarıya azalacaktır, bu hususa dikkat etmelisiniz.
Klavuzu incelediğimde önceden sadece Eskişehir Anadolu Üniversitesinde olan Açıköğretim Fakültesi Erzurum Atatürk Üniversitesinde de açılmış. Doğu'da yaşayanlar burayı da tercih edebilirler. Açıköğretim fakülteleriyle ilgili dikkat edilecek bir husus ise bazı bölümlerin uzaktan öğretimle olduğu ve bazılarında merkezi sınav olabileceğidir. Klavuzda yer alan, bölümlerin isimlerinin karşılarında bulunan Özel Şartlar sütunundaki şartları mutlaka inceleyiniz.

Neye Göre Tercih Yapmalıyım - Puanıma göre mi yoksa Sırama göre mi?

Bu sorunun ne yazık ki kesin bir cevabı yok. Çünkü öğrencilerin tercihlerine göre bazı bölümlerin puanları yükselebiliyorken, bazılarınınki ise düşebiliyor. Normal şartlarda puandan çok sıralamayı dikkate almak gerekmektedir. Çünkü puanlar değişken olsa da sıralamalardaki durum pek değişmemektedir.

Benim şahsi görüşüme göre bu yıl yerleşme puanları düşecek, çünkü geçen yılki Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplama yöntemi ile bu yılki puan hesaplama yöntemi değişti. Geçen yıl okul başarısı dikkate alınıp, okul puanı 0,15 katsayısı kullanılarak hesaplanıyorken bu yıl diploma notu ve 0,12 katsayısı kullanılıyor ki bu durum benim düşünceme göre yaklaşık 10-20 puan arasında bir düşüşe neden olacaktır. Yani geçen 350 puanla öğrenci alan bir bölümün puanı 330'a kadar düşebilir.

Bu nedenlerle tercihlerinizi yaparken sıralamanıza dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

devamı gelecek

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık