Ana Sayfa » »
Tem
7
2013

Resim Sıkıştırma Siteleri

Oluşturduğumuz sitelerin daha hızlı açılabilmesi için yapmamız gereken en önemli işlem, resimlerin boyutlarını mümkün olduğunca düşürmektir. Resimlerimizi oluştururken kullandığımız Photoshop veya FireWorks programları ne yazık ki bu konuda yetersiz kalıyorlar. Bu programlarla resimlerin boyutlarını kalitelerini düşürmek suretiyle azaltmak mümkün olabiliyor ancak bu sefer de resimlerin görüntüleri bozulabiliyor.
İşte tam da bu noktada bazı siteleri kullanarak resimlerimizin kapladığı alanı oldukça küçültmek mümkün. Peki bu sitelerden hangilerini kullanmalıyız.
Bu işi yapan pek çok site olsa da benim tavsiye edeceğim iki tane site var. Birincisi JPEG formatındaki resimlerinizi küçültmek için kullanabileceğiniz JPEG Mini, diğeri ise PNG formatındaki resimleriniz için kullanabileceğiniz Tiny PNG sitesi.

JPEG Mini ile Resim Sıkıştırma

JPEG Mini sitesine Google Crome ya da benzeri yeni teknolojileri destekleyen bir tarayıcı ile gidip, Try It Now düğmesine tıklayın. Gelen ekrandaki Upload Your Photo düğmesine tıklayıp, resminizi gösterin. Site resminizi alıp, sıkıştıracak ve size hem sıkıştırılmış hem de sıkıştırılmamış halini gösterecek. Eğer durumdan memnun kalırsanız resmin altındaki Download Ful Res... bağlantısına tıklayarak, sıkıştırılmış resminizi alabilirsiniz.

Tiny PNG ile Resim Sıkıştırma

Tiny PNG sitesine Google Crome ya da benzeri yeni teknolojileri destekleyen bir tarayıcı ile gidin, sitenin üst bölümünde Drop your .png files here! bölgesine, sıkıştırmak istediğiniz PNG formatındaki resimlerinizi sürükleyip, bırakın. Site otomatik olarak resimlerinizi sıkıştıracak ve kazandığınız yerle ilgili bilgi de verecek. Almak istediğiniz resmin karşısındaki Download bağlantısına tıklayarak resminizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
Bu iki servisten özellikle Tiny PNG sitesi PNG dosyaları için çok başarılı öyle ki sitemdeki iconlar ve küçük resimler için kullandığım sprite tekniği için oluşturduğum transparan alanları bulunan resim dosyamı Photoshop ile kaydettiğimde 32 KB yer kaplıyordu, servis ile sıkıştırdığımda ise 12 KB'ye kadar küçülttü.
İsterseniz resimleriniz için Smush It sitesini de kullanabilirsiniz. Siteleri karşılaştırıp, hangisi hoşunuza giderse onu kullanabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Beslemelerini (RSS) FeedBurner Hesabına Yönlendirmek başlıklı .htaccess, FeedBurner ve RSS konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık