Ana Sayfa » »
Tem
18
2013

Sitenizin E-Postalarında Gönderen Olarak Sunucunun Adı Yazıyorsa

Sitemi yabancı bir firma olan justhost.com sitesinde barındırıyorum. 6 ay kadar önce sunucuda barındırdığım siteler üzerinden gönderilen tüm e-postalarda gönderen adı olarak sitenin bulunduğu sunucunun adı geçiyordu. Ayrıca e-postalar da hızlı gönderilmiyordu. Can sıkıcı bu durumun sebebinin ne olduğunu öğrendim ve çözdüm.

Problemin kaynağı firmanın spam e-postalar için aldığı bir önlem. Sistem şöyle işliyor, eğer gönderdiğiniz e-posta'nın header bilgisi içerisindeki From bölümünde bir e-posta adresi yazmıyorsa ya da sitenizde tanımlı bir e-posta hesabı, o bölümde tanımlanmamışsa, sunucu otomatik olarak From bölümüne kendi adını yazıyor.

Örneklemek gerekirse, WordPress sitelerimizde varsayılan olarak bir e-posta gönderildiğinde From bölümünde wordpress@siteadi.com şeklinde e-posta adresi kullanılır. Eğer bu e-posta adresi CPanel'inizden ulaşabileceğiniz E-Mail Accounts bölümünde tanımlı değilse (ki normalde tanımlamayız) bu durumda sunucu bunu spam olarak ya da e-posta göndereni aldatmaya yönelik bir hareket olarak kabul edip, From bölümünü değiştiriyor.

Çözüm

Birinci çözüm, sitenizin CPanel bölümünden E-mail Accounts (e-posta hesapları) sayfasına gidip, wordpress@siteadiniz.com şeklinde bir hesap oluşturmak. Bunu yaptığınız an problem ortadan kalkacaktır.

İkinci çözüm, eğer sitenizde tanımlı bir e-postayı zaten kullanıyorsanız ve e-postalarınızda o adresi kullanmak istiyorsanız ya da wordpress@siteadiniz.com şeklinde bir e-posta adresi yerine örneğin noreply@siteadiniz.com şeklinde bir e-posta adresi kullanmak istiyorsanız; öncelikle noreply@siteadiniz.com adında e-posta hesabınızı yukarıdaki yöntemi kullanarak oluşturunuz. Ardından aşağıdaki kodları temanızın funtions.php dosyasına uygun şekilde ekleyiniz.

function yakuphoca_gonderen_adresini_duzelt($email) {
    return "noreply@siteadresiniz.com";
}
add_filter('wp_mail_from', 'yakuphoca_gonderen_adresini_duzelt');

Tabi ki kod içerisindeki e-posta adresini kullanmak istediğiniz e-posta adresiyle değiştiriniz.

Bu çözümdeki e-posta adresi WordPress'in kendi gönderdiği e-postalar ve wp_mail() fonksiyonu ile doğrudan e-posta gönderirken kullanılacaktır. Eğer PHP'nin mail() fonksiyonu kullanılacaksa ya da farklı bir e-posta adresi ile e-posta göndermek istiyorsanız, e-posta göndermeden önce header tanımı yaparken From bölümünü oluşturmayı unutmayınız.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Sitede Aramaları Sadece Yazı Başlıklarıyla Sınırlandırma başlıklı arama, functions.php ve sınırlandırma konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık