Ana Sayfa » »
Ağu
7
2013

Üyeler (Kullanıcılar) Yönetim Paneline Giremesinler

WordPress sitelerinde üyeler, giriş panelini kullanarak giriş yaptıklarında, WordPress'in Yönetim Paneline yönlendirilirler. Ancak bazı site sahipleri, abonelerin ya da belirli düzeyin altındaki yetkiye sahip kullanıcıların Yönetim Paneline girmesine engel olmak isteyebilirler. Bunu yapmak için küçük bir ipucum var.

Aşağıdaki kodları temanızın functions.php dosyasına eklerseniz, abone rolüne sahip kullanıcılar, yönetim paneline giremeyecekler, doğrudan ana sayfaya yönlendirilecekler.

function yakuphoca_yonetim_paneli_engelle()
{
    if ( false !== strpos( strtolower( $_SERVER['REQUEST_URI'] ), '/wp-admin' ) && !current_user_can( 'edit_posts' ) )
        wp_redirect( home_url() );
}
add_action( 'init', 'yakuphoca_yonetim_paneli_engelle', 0 );

Kullanıcılara ait yetkiler için Kullanıcıların Yetkileri Nelerdir? başlıklı yazıma bakıp, yukarıdaki edit_posts yerine farklı yetkiler yazarak istediğiniz yetkiye sahip olmayan kullanıcıların yönetim paneline girmelerine engel olabilirsiniz. Kodun yaptığı iş basit, eğer adreste /wp-admin ifadesi geçiyorsa ve kullanıcının yetkisi yoksa, ana sayfaya yönlendir.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Yazı Başlıklarını Kelime veya Harf Sayısına Göre Kısaltma başlıklı başlık kısaltma, fonksiyon ve functions.php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık