Ana Sayfa » »
Tem
6
2013

WampServer’da WordPress Site İçin Kalıcı Bağlantılar Nasıl Aktifleştirilir?

WordPress'i kendi bilgisayarında denemek isteyenler genellikle WamServer isimli Apache Server + PHP + MySQL Sunucu'ları paket olarak bizlere sunan ve tek bir program kurulumuyla bilgisayarımızı sunucu haline getirmemizi sağlayan bir program kullanmaktadırlar. Normal ayarlarıyla WampServer'a WordPress kurup çalıştırabilirsiniz ancak Kalıcı Bağlantılar çalışmamaktadır.
Ancak basit bir işlemle kalıcı bağlantılar için gerekli rewrite modülünü etkinleştirip, yönlendirmelerin yapılmasını sağlamak mümkün. Bunu yapmak için öncelikle WampServer'ı çalıştırın. Saatin bulunduğu alandaki (bildirim alanı) simgesine tıklayın, açılan menüden sırasıyla aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere Apache seçeneğini ardından Apache modules seçeneğini seçin.
WampServer Apache Modules Ekranı
Karşınıza aşağıdaki resimde de göreceğiniz, Apache Sunucuya ait modüller gelecek. Bize lazım olan modül ise listenin aşağılarındaki rewrite_module seçeneği ile etkinleştirecek yönlendirme modülü.
WampServer rewrite_module Seçeneği
Seçeneğe tıkladığınızda modül etkinleştirilmiş olacak. Normalde artık kalıcı bağlantıların çalışması, .htaccess dosyası ise istediğiniz yönlendirmeleri yapabilmeniz gerekiyor, eğer çalışmazsa siz yine de WampServer'ı yeniden başlatın, kesin olacaktır.
Elbette yaptığımız bu ayar sadece WordPress için değil, kendimize ait PHP projelerinde güzel adresleme yöntemini kullanmak istediğimizde de yapmamız gereken bir ayar.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Google Bot'un Son Ziyaret Saatini Yönetim Panelinde Görmek başlıklı fonksiyon, functions.php ve WordPress konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık