Ana Sayfa » »
Tem
14
2013

WordPress Kalıcı Bağlantılar Ayarı Nasıl Olmalı?

WordPress sitelerimizde normalde adresleme ?p=123 gibi QueryString (sorgulama metni) sistemi kullanılır. Ancak Apache sunucuların sağladığı Rewrite modülü sayesinde bu adresleme sistemi yerine yazı başlıklarımızı, kategori adlarını ya da benzeri bilgileri site bağlantılarımızda kullanabiliyoruz. Ama nasıl olsa iyi olur?

Kimileri kategori/yazibasligi şeklinde olsun, kimileri siteadresi/yazibasligi/ kimileri de siteadresi/yazibasligi.html şeklinde olsun gibi çeşitli önerilerde bulunurlar. Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok, çünkü hangisinin üstün olduğuna dair sayısal bir örneklem yok.

Kendi sitemde adresin sonuna .html ekleyerek kullanıyorum ancak bazı kaynaklarda siteadresi/yazibasligi/ şeklindeki kullanımın daha doğru olduğu savunulmakta ki bu görüşe katılmıyor da değilim. Benim ki biraz da alışkanlıktan dolayı tercih edilmiş bir yapıydı.

Yazı Bağlantısının Sonuna .html Nasıl Eklenir?

Bunu yapmak için Yönetim Panelinden Ayarlar/Kalıcı Bağlantılar ekranı açılır. Özel Yapı seçeneği seçilip, /%postname%.html ifadesi yazılır. Ayarlar kaydedilir. Bunun sonucunda benim sitemde olduğu gibi siteadresi/yazibasligi.html şeklinde adresleme kullanmaya başlamış olursunuz.

Kategori ve Etiket Yapısı Ne Olmalı

Ben bu yapılar için kategori ve etiket ifadelerini kullanıyorum yani, bir kategorinin adresi siteadresi/kategori/kategori_ismi şeklinde, etiket için de yine benzer bir yapı kullanıyorum. Bunun da doğru olduğunu düşünüyorum, çünkü arama motorlarının ya da ziyaretçinin o bağlantının neye ait olduğunu bilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bazı site sahiplerinin kategori ifadesini ya da etiket ifadesini kaldırmak, kategori adı sonuna .html uzantısı eklemek gibi fantazileri bulunmaktadır. Bunları yapan eklentiler de yok değil, ancak bu tür eklentiler bu işlerimi zorlama ile yaptıklarından, ileride yayınlanacak bir WordPress sürümünde iş göremeyebilirler, bu durumda geçmiş bütün bağlantılar 404 bulunamadı hatasına neden olabilirler. Bu nedenle WordPress'in doğal yapısına aykırı zorlamalara başvurmamanın yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu tür değişiklikler içerik sayısındaki artışla birlikte sorunlara neden olmaya başlayabilir, aynı isimde yazı ve kategoriler ya da etiketler adresleme yapısındaki değişiklikten dolayı sorun yaratabilirler.

Bu nedenlerle tavsiyem ne kategori ne de etiketlerin bağlantı yapısıyla uğraşıp, onları yok etmeye çalışmayın. Eğer bunların göze batmasını istemiyorsanız, kategoriler için k, etiketler için ise e yapısını kullanın.

Sonuç olarak WordPress'in size sunduğu kalıcı bağlantı yapılarından, sitenizin amaçlarına uygun olan olanı kullanın, ama WordPress'in kalıcı bağlantı yapısını zorlayıcı işlemlerden kaçının, çünkü bu yöntemler bir gün patladığında zor durumda kalabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress İstatistik Fonksiyonları başlıklı WordPress, wordpress ipucu ve yazı yorum etiket sayıları konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık