Ana Sayfa » »
Tem
27
2013

WordPress Koşul Etiketleri – Başlangıç

WordPress içerisinde site akışını kontrol etmek için kullanabileceğimiz çeşitli koşul etiketleri bulunmaktadır. Bunlar birer fonksiyon olup, eklentilerimiz ya da temamız içerisinde, o anda görüntülenmekte olan sayfanın ne tür bir sayfa olduğunu kontrol etmemizi sağlarlar. Ana Sayfada mıyız, bir tekil yazı mı görüntüleniyor, yönetim panelinde miyiz, bir sayfa mı inceleniyor, bir kategori, etiket arşivinde miyiz gibi soruların cevaplarını bu fonksiyonlarla alabiliriz.

Bu fonksiyonlardan genel olanlarını bu başlık altında özel ve farklı kullanımları olanları ise ayrı yazılar halinde anlatacağım.

is_home() - Ana Sayfa mı Görüntüleniyor?

Ana sayfaya tıklanmışsa veya yine ana sayfadaki sayfalama kullanılmışsa bu fonksiyon true, değilse false değeri döndürür. Fonksiyonumuzun kullanımı aşağıdaki gibidir.

if ( is_home() ) {
 echo "Ana Sayfadayız";
}else{
 echo "Ana Sayfada değiliz";
}

is_front_page() - Ön sayfa mı görüntüleniyor?

Yönetim panelinden Ayarlar/Okuma ekranında istenirse sabit bir sayfa Ön sayfa olarak ayarlanabilir. Bu sayfa sitenin ana sayfası yerine kullanılır. Fonksiyon belirlenmiş olan bu sabit sayfa görüntüleniyorsa true değerini döndürür.

if ( is_front_page() ) {
 echo "Ön Sayfa Görüntüleniyor";
}

is_admin() - Bir Yönetim Paneli Sayfası mı Görüntüleniyor?

Yönetim paneli içerisinde herhangi bir sayfa görüntüleniyorsa bu fonksiyon true değerini döndürür. Özellikle eklentilerinizde bir işlem yönetim panelinden yapılması gerekiyorsu bu fonksiyon ile önce kontrol ettirmenizde yarar bulunmaktadır.

if ( is_admin() ) {
 echo "Yönetim Panelinden Bir Sayfa Görüntüleniyor";
}

is_search() - Arama Sayfasında mıyız?

Bir arama işlemi içerisindeyse fonksiyon true değeri döndürür. Bir kod ile aramalara müdahale edecekseniz, örneğin bir kategorinin kategorilerde çıkmamasını sağlamak için öncelikle bu fonksiyon ile doğru sayfada mısınız kontrol etmeniz yerinde olur.

if ( is_search() ) {
 echo "Arama İşlemi Yapılmakta";
}

is_404() - Sayfa Bulunamadı mı?

Bir 404 sayfa bulunamadı hatası alınmışsa fonksiyon true değeri döndürür. Örneğin, bir sayfa bulunamadığında ana sayfaya yönlendirmek isterseniz ya da size e-posta gönderilsin isterseniz öncelikle bu fonksiyon ile kontrol etmeniz iyi olur.

if ( is_404() ) {
 echo "Sayfa bulunamadı";
 //yöneticiye e-posta gönder
}

is_paged() - Yazı Sayfalaması mı Kullanılıyor?

WordPress'te yazılarınızı hazırlarken, uzun yazılarınızı <--nextpage--> kodunu kullanarak sayfalara ayırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda yazınızın altında sayfa numaraları belirir (eğer single.php uygun hazırlanmışsa), eğer bunlardan 1. sayfadan sonrakilerden biri tıklanmışsa fonksiyon true değerini döndürür.

if ( is_paged() ) {
 echo "Sayfalanmış yazı kullanılıyor";
}

is_attachment() - Bir Ortam (Medya - Resim) Sayfası mı Görüntüleniyor?

Yazıya eklenen bir resme adres olarak Ek sayfası bağlantısı eklenmişse ve bu resme tıklanmışsa fonksiyon true değerini döndürür.

if ( is_attachment() ) {
 echo "Bir ortam medyası görüntüleniyor";
}

is_feet() - RSS Besleme Sayfası mı Görüntüleniyor?

RSS beslemelerinizden birisi görüntüleniyorsa bu fonksiyon true değerini döndürür. Örneğin RSS beslemelerinizde, yazı içerisine resim eklemek için bir kod yazdınız, bu durumda öncelikle bu fonksiyon ile doğru yerde misiniz kontrol etmelisiniz.

if ( is_feed() ) {
 echo "Besleme yazısı görüntüleniyor";
}

is_preview() - Yazının Önizlemesi mi Yapılıyor

Bir yazı taslak görünümündeyken önizleme düğmesine tıklanmışsa yani yazının önizlemesi inceleniyorsa bu fonksiyon true değerini üretir.

if ( is_preview() ) {
 echo "Yazının önizlemesi görüntüleniyor";
}

in_the_loop() - Döngü İçerisinde miyiz?

O anda eğer bir döngünün içerisindeysek fonksiyon true değeri döndürür. Örneğin loop (döngü) içerisinde çağırılması gereken bir fonksiyonunuz var. Bu durumda öncelikle döngü içerisinde olup, olmadığınızı bu fonksiyon ile kontrol etmelisiniz.

if ( int_the_loop() ) {
 echo "Bir döngünün içerisindeyiz";
}

Yazımda genel olarak kullanılan fonksiyonların bazılarının işlevlerini ve kullanımlarını anlattım. Sonraki yazılarımda is_single(), is_page(), is_category() vb. farklı kullanımlara sahip koşul etiketlerini anlatacağım.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Yönetici Yorumu Cevapladığında E-Posta Gönder Eklentisi başlıklı comment notifier, Eklenti ve plugin konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık