Ana Sayfa » »
Tem
28
2013

WordPress Koşul Etiketleri: is_single() ve is_page() Fonksiyonları

WordPress içerisinde site akışını kontrol etmek için kullanabileceğimiz koşul etiketlerini anlattığım bu ikinci bölümde, tekil yazı, resim, sayfa gösterimlerinde kullanabileceğiniz koşul etiketlerini tanıtacağım. Bu etiketler yardımıyla bir yazı görüntüleniyorsa ona göre işlem yaptırabilirsiniz.

is_single() - Tekil Yazı mı Görüntüleniyor?

Bir yazının bağlantısına tıklanıp, o yazı içerisine girilmişse ya da bir sayfaya tıklanmışsa ya da bir resim eklenirken büyük hali için ek sayfası seçeneği kullanılmışsa ve bu resme tıklanmışsa fonksiyon true değerini döndürür. Fonksiyon özel yazı türlerini de desteklemektedir. Fonksiyonumuzun genel kullanımı aşağıdaki gibidir.

if ( is_single() ) {
  echo "Tekil yazı gösteriliyor";
}else{
  echo "Ana Sayfada değiliz";
}

Fonksiyon yazılarla ilgili çeşitli parametreler alarak daha geniş bir kontrol imkanı sunabiliyor. Aşağıda fonksiyonun farklı kullanımları bulunmakta, açıklamaları okursanız iyi olur.

<?php
is_single( '15' )
 //15 ID'li yazı mı görüntüleniyor?

is_single( 'istanbulun-fethi' )
 //istanbulun-fethi kısa adına sahip yazı mı görüntüleniyor?

is_single( array(15, 20, 38) )
 //15 ya da 20 ya da 38 ID'li yazılardan biri mi görüntüleniyor?

is_single( array('elma', 'armut', 'kiraz') )
  //elma, armut ya da kiraz kısa isimli yazılardan biri mi görüntüleniyor?

is_single( array(15, 'elma', 'armut) )
 //15 ID'li ya da elma veya armut isimli yazılardan biri mi görüntüleniyor?
?>

Gördüğünüz gibi fonksiyon çok esnek. Yazının elinizdeki bilgisine göre istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

is_page() - Bir Sayfa mı Görüntüleniyor?

Biliyorsunuz WordPress bize yazı ve sayfa şeklinde iki tip yazı yazma şansı sunuyor. Yazılar için is_single() ile kontrol yapılırken sayfalar için ise is_page() fonksiyonu aynı işlevi görür. Kullanımı is_single() fonksiyonu ile aynıdır. Bu yüzden ayrıntıya girmeyip, sadece genel kullanımını vereceğim, siz yukarıdaki örneklerin aynısı is_page() fonksiyonu için de geçerlidir

if ( is_page() ) {
  echo "Bir sayfa görüntüleniyor";
}

is_singular() - Tekil Yazı ya da Sayfa mı Görüntüleniyor?

is_singular() fonksiyonunu is_single(), is_page() ve is_attachment() fonksiyonlarının birleşmiş hali gibi düşünebiliriz. Yani bir yazı ya da bir sayfa ya da bir resim görüntülendiğinde bu fonksiyon true değeri döndürür. Fonksiyon özel yazı türlerini de desteklemektedir.

if ( is_singular() ) {
  echo "Tekil bir yazı, sayfa ya da resim görüntüleniyor";
}

Bu fonksiyonlar daha çok bir yazıyla ya da sayfayla ilgili bir işlem yapılacağında yazının ana sayfadan mı çağrıldığını ya da doğrudan yazının mı görüntülendiğini kontrol etmek için kullanılır. Sonraki bölümde is_category(), is_tag() ve is_tax() vb. arşiv kontrol fonksiyonlarını inceleyeceğiz.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Koşul Etiketleri - Başlangıç başlıklı fonksiyon, is_home ve koşul etiketleri konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık