Ana Sayfa » »
Tem
25
2013

WordPress $wpdb Sınıfı: INSERT (Ekleme) İşlemleri

WordPress veritabanı sınıfını anlattığım serinin bu ikinci bölümünde, veritabanına yeni bir kaydın, $wpdb sınıfı ile nasıl ekleneceğini anlatacağım. Normalde bu işlem için sınıfın query() fonksiyonunu kullanıp, bir INSERT INTO SQL sorgusunu çalıştırmak yeterlidir, ancak güvenlik açısından bu iş için özelleştirilmiş insert() fonksiyonunu kullanmak yerinde olacaktır.

insert() Fonksiyonu ile Veritabanına Kayıt Ekleme İşlemi

Bu fonksiyonun kullanımı genel olarak $wpdb->insert( $tabloadi, $veriler, $biçimler); şeklinde olup, toplam üc parametre alır. Bu parametreler sırasıyla, ekleme işleminin yapılacağı tablo adı, eklenecek alan ve değerleri, son olarak ise eklenecek değerlerin veri türü'dür. Aşağıdaki örnek 15 nolu yazı için imdb puanı adıyla yeni bir özel alan kaydı ekler.

<?php
   $postmeta = $wpdb->insert($wpdb->postmeta, array("post_id" => 15, "meta_key" => "imdb_puani", "meta_value" => 8.7), array("%d", "%s", "%f"));

//Kodun eşdeğeri aşağıdaki sorguyu çalıştırmakla aynı olacaktır.
//INSERT INTO $wpdb->postmeta (post_id, meta_key, meta_value ) VALUES ( 15, 'imdb_puani', 8.7 )

//Eklenen kaydın ID değerini yazdır.
echo $wpdb->insert_id;
?>

Gördüğünüz gibi fonksiyon ile kolayca kayıt eklemek mümkün. Değerler bölümünde sayısal, metinsel ve ondalıklı sayı değerleri kullanılabilir, bunların doğrulaması için ise sırasıyla %d, %s ve %f ifadeleri kullanılır. $wpdb->insert_id; değişkeni, çalıştırılan son sorgu sırasında oluşan bir AUTOINCREMENT alanının son değerini verir. Örnekte eklenen yazı özel alan kaydının ID numarasını döndürecektir.

Insert (Ekleme) işlemi veritabanı işlemleri içerisinde güvenlik açığı oluşturabilecek işlemlerin başında gelir, bu nedenle veritabanına bir şeyler kaydedecekseniz mutlaka bu fonksiyonu, örneğe uygun olarak, kayıt yapacağınız verilerin türlerini de belirterek kullanınız.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress $wpdb Sınıfı: SELECT (Seçme) İşlemleri başlıklı fonksiyon, query ve sql konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık