Ana Sayfa » »
Ağu
6
2013

WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma – 4

Birden fazla sitede aynı kullanıcıları kullanma konusundaki yazı dizimin önceki bölümünde site1.sitelerim.com şeklinde alt sitemizi kurmuş ve gerekli şekilde ayarlamıştık. Eğer sitelerde tek bir kullanıcı kullanacaksak bu bölümde anlatılanları yapmanıza gerek yok, ancak eğer sitelerinize üye kayıtlarına açacaksanız, bu bölüm ve sonraki bölümlerde anlatılanları dikkatli bir şekilde inceleyip, yapmanız gerekiyor.

Problemin Nedeni Nedir? Neden Birden Fazla Kullanıcıyı Doğrudan Kullanamıyoruz?
Problemin kaynağı şu, sitelerin birinde bir kullanıcı oluşturulduğu zaman, kullanıcı o site için yetki sahibi olabiliyor ancak diğer sitelerde yetkisiz kabul ediliyor. Ben site1.sitelerim.com alt sitemde ali isminde bir normal bir kullanıcıyı, veli isminde ise bir editörü aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi oluşturdum.

WordPress Site1 Alt Sitesinde Oluşturduğumuz Kullanıcıların Listesi

Görebileceğiniz gibi kullanıcı rolleri seçtiğim gibi Abone ve Editör olarak düzenlenmiş. Bu şu anlama geliyor, bu kullanıcılar site1.sitelerim.com alt sitesinde bu yetkilere sahip olacaklar.

Ancak www.sitelerim.com'a geçip, Kullanıcılar/Tüm kullanıcılar diyerek kullanıcıları listelediğimde, ali ve veli isimli kullanıcıların eklendiğini görebiliyorum ama rolleri aşağıda da görebileceğiniz gibi Hiçbiri şeklinde ayarlanmış.

WordPress Sitelerim Ana Sitesinin Kullanıcılar Listesi

Peki neden böyle oldu? admin kullanıcısı için böyle bir problem olmadı da bu kullanıcılar için neden oldu? Bu soruların cevabını isterseniz, PhpMyadmin'den, sitelerimizin kullanıcı tablolarını inceleyerek verelim. Hostinginizin yönetim panelinden PhpMyadmin'e girerek, veritabanızın tablolarını görüntüleyin.

WordPress Sitelerimizin Veritabanındaki Toblolar

Tablo isimlerine dikkat ederseniz sitelerim.com sitesi için site_users ve site_usermeta adlarında, kullanıcılarımız için tablo oluşturulmuşken, site1.sitelerim.com web sitesi için bu kullanıcı tablolarının oluşturulmadığını görebilirsiniz. Bu konuya sonraki bölümlerde yeniden değineceğim. _usermeta tablosunun karşısındaki Gözat bağlantısına tıklayarak, tablonun içindeki kayıtları görüntüleyin.

WordPress Veritabanımızın UserMeta Tablosunun İçeriği

Resimde benim tablomun içeriği görülüyor. Mavi ve kırmızı çizgilerle gösterdiğim kayıtlar, kullanıcılarımızın yetkilerini belirleyen bölümlerdir. Dikkat ederseniz ID'si 1 olan admin kullanıcısı için mavi ve kırmızı çizgi ile gösterdiğim site_ ve site1_ ile başlayan kayıtlar oluşturulmuş ancak Abone (Subscriber) türündeki ID'si 2 olan ali isimli kullanıcıyı site1.sitelerim.com adresli sitem üzerinden oluşturduğum için bu kullanıcıya ait kırmızı çizgi ile gösterdiğim site1_ ile başlayan yetkiyi düzenleyen kayıtlar oluşturulmuş ancak www.sitelerim.com web sitesi için site_ ile başlaması gereken yetki kayıtları oluşturulmamıştır. İşte bu nedenle, bu ve oluşturduğum veli kullanıcısının www.sitelerim.com'daki yetkisi Hiçbiri olarak yani yetkisiz olarak kabul edilmektedir. Normalde bunları bizim her kullanıcı için elle oluşturmamız gerekiyor, ancak bu işi bizim yerimize yapacak bir eklenti kullanacağız.

Eklentimizin adı WP-Orphanage Extended olup, yaptığı iş bizim gibi birden fazla sitede aynı kullanıcıları kullanmaya çalışanlar için, kullanıcı oluşturulduğunda yukarıdaki kayıtları oluşturmaktır. Şimdi ben oluşturduğum ali ve veli kullanıcılarını sileceğim. Siz de eğer deneme amaçlı kullanıcı oluşturduysanız onları silin.

Eklentinin kurulumunu ve kullanımını bir sonraki WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma - 5 başlıklı bölümde anlatacağım.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma - 3 başlıklı kullanıcılar, ortak kullanıcı ve subdomain konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık