Ana Sayfa » »
Ağu
6
2013

WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma – 5

Birden fazla sitede aynı kullanıcıları kullanma konusundaki yazı dizimin önceki bölümünde site1.sitelerim.com sitesinde oluşturduğumuz kullanıcıların neden, diğer sitelerde kullanılamayacağının sebeplerini anlattım. Bu bölümde ise bu probleme çözüm olacak olan WP-Orphanage Extended eklentisinin kurulumunu ve kullanımı anlatarak, problemi ortadan kaldıracağız.

WP-Orphanage Extended Eklentisi başlığına tıklayarak, eklentiyi indirin ve hem www.sitelerim.com şeklindeki ana sitenize hem de site1.sitelerim.com şeklindeki alt sitenize eklentiyi yükleyin ve Yönetim Paneli / Eklentiler sayfasından eklentiyi her iki sitede de etkinleştirin.

WordPress Orphanage Extended Eklentisini Etkinleştirme

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra Ayarlar menüsünden WP-Orphanage Extended seçeneğini seçip, eklentinin ayar sayfasına ulaşın. Aşağıdaki ekran www.sitelerim.com adresli ana sitemin ekranı, siz de önce ana sitenizdeki ayar sayfasına ulaşın.

WordPress Orphanage Extended Eklentisinin Ana Site Ayarları

Resimde Prefix 1 yazan yere eklenti otomatik olarak sitede kullanılan ön ek değerini ekledi. Alttaki işaretli yere, diğer sitelerimizde kullandığımız tüm ön ekleri tek tek yazıp, Save Settings düğmesine tıklayarak ekleyelim. Örnekte, şu an sadece site1 adresli alt sitem olduğu için oraya site1_ yazıp, ayarları kaydettim.

Önemli: Eklenti eğer sitede daha önceden oluşturulmuş kullanıcılar varsa onlara da istediğiniz bir yetkiyi de belirlemenize izin veriyor. Yukarıdaki resimde yer alan Choose Default Role bölümünden Subscriber seçeneğini seçerseniz, önceki kullanıcılara, site1_ için Abone rolü vermiş olursunuz. Eğer sitenizde daha önceden oluşturulmuş olan başka yazar, editör, yönetici gibi kullanıcılar varsa onların yetkilerini yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

Ana sitede bu ayarları yapıp, kaydettikten sonra site1.sitelerim.com adresli alt sitemizin yönetim paneline geçip, eklentinin ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.

WordPress Orphanage Extended Alt Site Ayarları

Alt sitede de ayarları yaptıktan sonra, alt sitede can kullanıcı adıyla bir editör, ezgi kullanıcı adıyla bir Yazar kullanıcısı oluşturdum. Hem ana sitede, hem de alt sitede Ayarlar/Genel sayfasından İsteyen Herkes Kayıt Olabilsin seçeneğini seçip, rol olarak Abone'yi seçtim ve ardından site1 adlı alt sitemde çıkış yapıp, yeni bir üyeymiş gibi akif kullanıcı adıyla kayıt oldum. Ardından tekrar sitelere admin kullanıcısıyla giriş yapıp, hem ana sitede hem de alt sitede Kullanıcıları kontrol ettim. Aşağıdaki görüntü alt sitedeki Kullanıcılar sayfasına ait.

WordPress Alt Sitemizdeki Kullanıcıların Listesi

Aşağıdaki görüntü ise www.sitelerim.com adresli Ana sitemin kullanıcılar listesine ait.

WordPress Ana Sitedeki Kullanıcılar Listesi

Resimlerden de görebileceğiniz gibi önceden ana sitede hiçbiri olarak belirtilen kullanıcılara ait roller artık olması gereken gibi oluşturuluyor. Bunun böyle olmasını sağlayan ise WP Orphanage Extended eklentimiz.

Böylece bir tane ana site, bir tane de alt site oluşturup, ikisinde de aynı kullanıcıları kullanmayı başarmış olduk.
Eğer başka bir site daha oluşturmak istiyorsanız, admin kullanıcısının adını değiştirmeden, önceki ve bu bölümdeki işlemleri onun için de yapın.
Eğer başka bir site eklemeyecekseniz, PhpMyadmin ile veritabanınıza ulaşıp, site_users tablonuzu açıp, admin kullanıcısının yanındaki Düzenle bağlantısına tıklayarak, admin kullanıcısının adını istediğiniz başka bir kullanıcı adıyla (boşluk ve Türkçe karakter olmadan) değiştirip, kaydedin. Böylece admin kullanıcısının kullanıcı adını değiştirmiş oldunuz.
admin kullanıcısının adını değiştirdiniz ama sonradan bir site ekleyecekseniz, admin kullanıcısınının değiştirdiğiniz adını, bir üstteki yöntemi kullanarak tekrar admin yapın ve yine önceki ve bu bölümdeki işlemleri gerçekleştirerek, yeni sitenizi oluşturun. Ardından tekrar admin kullanıcısının adını gerçek kullanıcı adınızla değiştirin.
Neden bunu yapıyoruz? Eğer admin kullanıcısı site_users tablosunda olmazsa, yeni site için WordPress kurarken, WordPress otomatik olarak admin adında bir kullanıcı oluşturacaktır. Ancak bu kullanıcının yetkisi olmayacağı için siteye giriş yapamayacak, dolayısıyla siteyi kullanamayacaksınız. Bu nedenle önce isim değiştirerek tabloda admin adında bir kullanıcı olmasını sağlıyoruz ki, yeni siteyi kurduğunuzda WordPress kurulumu admin adında bir kullanıcı olduğunu görecek ve sadece yeni site için gerekli yetki kaydını veritabanına ekleyecektir.

Yazı serisinin bir sonraki WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma - 6 başlıklı yazımda, admin kullanıcı adı değiştirilmiş ve birçok kullanıcı girilmiş bir siteye nasıl yeni bir alt site oluştururuz konusunu anlatacağım. Yeni sitemizin adresi site2.sitelerim.com olacak, böylece tek bir hostingte, tek bir veritabanını kullanan ve ortak kullanıcılara sahip www.sitelerim.com, site1.sitelerim.com ve site2.sitelerim.com şeklinde toplam 3 tane site kurmuş olacağız.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPresste Birden Fazla Sitede Aynı Kullanıcıları Kullanma - 4 başlıklı kullanıcılar, orphanage extended ve ortak kullanıcı konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık