Ana Sayfa » »
Ağu
2
2013

WordPress’te Farklı Bir Veritabanını Kullanma

Bazı WordPress sitelerde birden fazla WordPress kurulumu olabilmekte ya da forum vb. farklı scriptler olabilmekte, her WordPress kurulumu ya da script kurulumu için farklı veritabanları oluşturulabiliyor. Bir WordPress sitenizden, bu veritabanlarına bağlanıp, veri çekmek isteyebilirsiniz. Bunu yaparken de WordPress'in veritabanı fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için bağlantı kuracağınız veritabanının adı, kullanıcı adı, parolası ve sunucunun adını bilmeniz gerekiyor. Bağlanmak için kullanacağımız kod aşağıda yer almaktadır.


//Genel Kullanım Şekli
//$yenidb = new wpdb('kullanıcı adı', 'parola', 'veritabanı adı', 'sunucu adresi');

$yenidb = new wpdb('yakuphoca', '123456', 'videowp', 'localhost');
$sonyazilar = $yenidb->get_results("SELECT * FROM video_posts WHERE post_status='publish' ORDER BY post_date DESC LIMIT 0,10");
foreach ($sonyazilar as $sonyazi) {
  echo $sonyazi->post_title . '<br />';
}

Koddaki örnekte videowp isimli veritabanına sahip bir WordPress kurulumuna bağlanıp, video_posts tablosunda kayıtlı son 10 yazının bilgilerini çektik, ardından da yazıların başlıklarını yazdırdık.

Ne yazık ki bu bağlantı üzerinde öyle her türlü fonksiyonu kullanmak mümkün değil, özellikle $wpdb ve $post değişkenlerini kullanan fonksiyonlar, bu değişkenlere göre işlem yapacağından kullanılamazlar. Benim tavsiyem bu kodları sadece veritabanına bağlanıp, $wpdb sınıfının veritabanı fonksiyonlarını kullanmak için kullanmanız yönündedir. Gelen verileri işlemek için kendi PHP fonksiyonlarınızı ve kodlarınızı kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Eklentiler Listesinde Eklentimiz İçin Ayarlar (Settings) Linki Oluşturuyoruz başlıklı Eklenti, eklentiler ve WordPress konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık