Ana Sayfa » »
Ağu
9
2013

WordPresste Kategorileri Birleştirme Toplu Etiket Ekleme

WordPress sitelerimizde bazen bazı kategorilerimiz ömrünü doldurur, bu tür kategorilerdeki yazıları başka bir kategoriye aktarmak isteyebiliriz. Bu gibi durumlar için çeşitli eklentiler varsa da bunu WordPress'in kendi imkanlarıyla gerçekleştirmek mümkün. Aynı şey belirli yazılara bir etiket eklemek istediğimizde de geçerli. Peki bunları nasıl yaparız?

Kategorileri Birleştirme

Buradaki amacımız B kategorisindeki yazıları A kategorisine aktarmak ve ardından B kategorisini silip, ondan kurtulmak. Bunun için Yönetim panelinizden Yazılar / Tüm yazılar sayfasına girerek yazıları listeleyin. Ardından aşağıdaki resimde gösterilen 1 numaralı yerden B kategorisini (kendi kategorinizi) seçip, Filtre düğmesine tıklayın.

Ortadan Kaldırılacak Kategorinin Yazılarını Listeleme

Karşınıza o kategorideki yazıların listesi gelecektir. Resimde 2 numaralı yerde, toplam yazı sayısı gösterilir, eğer yazı sayınız 20'den fazla ise ilk 20 yazı gösterilir, diğerleri için sayfalama yapılır. Bizim kategorideki tüm yazıları listelememiz lazım. Bunun için de yukarıdaki Ekran Tercihleri bölümünü açıp, aşağıdaki resimde gösterilen yere, en azından yukarıdaki resimdeki 2 nolu bölümdeki öğe sayısını yazıp, Uygula düğmesine tıklayın. Böylece o kategorideki tüm yazıları listelemiş olacaksınız. Tabi ki kategorinizdeki yazı sayısı çok fazla ise (1000 yazıdan fazlaysa örneğin) hiç bu işlere girmeyin.

WordPress Kategorilerini Birleştirirken Tüm Yazıları Gösterme

Karşınıza gelen B kategorisindeki tüm yazıları seçmek için aşağıdaki resimde gösterilen seçim düğmesine (checkbox) tıklayın. Yazı sayısına bağlı olarak biraz beklemeniz gerekebilir. Gerçi resim sayınız çok fazlaysa ekran tercihlerinden örneğin 500 yazı gösterip, sayfa sayfa bahsettiğim işleri yapabilirsiniz.

Kategorideki Yazıların Tümünü Seç

Seçim düğmesine tıklayıp, kategorideki yazıların tümünü seçtikten sonra, hemen üstteki Toplu İşlemler seçim kutusunu açıp, Düzenle seçeneğini seçin ve Uygula düğmesine tıklayın. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi toplu işlem bölümü açılacak.

Yazıların Aktarılacağı Kategoriyi Seçin

Bu bölümde işaretli yerden yazıları aktaracağınız kategoriyi seçin (örnekte A kategorisi) ardından, Güncelle düğmesi ile yazıların A kategorisine de aktarılmasını sağlayın. Bunu yaptığınızda B kategorisindeki tüm yazılar aynı zamanda A kategorisine de ait olmuş olacak. Siz yine de alttaki listeden kontrol edin, eğer sorun yoksa, Kategoriler bölümünden B kategorinizi silebilirsiniz.

Yazılara Toplu Etiket Nasıl Gireriz?

Etiket eklemek için de yine Tüm yazılar sayfasını kullanacağız. Diyelim ki içerisinde WordPress kelimesi geçen tüm yazılara WordPress Temaları etiketini eklemek istiyorsunuz. Bunun için Tüm yazılar sayfasındayken, sağ üstteki Arama bölümüne wordpress yazıp, Yazılarda Ara deyin. Karşınıza, içeriğinde ya da başlığında wordpress kelimesi geçen yazılar gelecektir. Yine yukarıdaki gibi Ekran tercihlerinden tüm yazıların birden görünmesini sağlayın, yazıların tümünü seçin ve Toplu işlemlerden Düzenle seçeneğini seçip, Uygula deyin.

Aynı kategorilerde olduğu gibi Toplu İşlem bölümü açılacak, bu bölümdeki Etiketler bölümüne, wordpress temaları yazın, eğer daha fazla etiket ekleyecekseniz, virgül ile ayırarak etiketlerinizi yazın ve Güncelle deyin. Yazı sayınıza bağlı olarak etiketlerin, o anda seçtiğiniz tüm yazılara eklendiğini görebilirsiniz.

Toplu işlemler bölümündeki seçenekleri inceleyerek, daha birçok şeyin burada bahsettiğim yöntemle topluca yapılabileceğini görebilirsiniz. Bu bölümü inceleyip de, şu işlemi de oradan yapabiliriz şeklinde önerisi olan olursa da yorum yazarak bildirebilirse çok memnun kalırım.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Yazı Bağlantılarından Gereksiz Kelimeleri Çıkarmak başlıklı adres kısaltma, başlık kısaltma ve functions.php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık