Ana Sayfa » »
Ağu
5
2013

Yayınlanan Yazı RSS Beslemede Gecikmeli Görünsün

WordPress sitemizde yayınladığımız yazılar hemen RSS beslemelerimizde de görüntülenir. Ancak bazı kötü niyetli kişiler, RSS beslemelerini takip ederek, yeni yazı eklendiğinde içeriklerimizi kopyalamaya çalışabilirler. Bu nedenle yazılarımızı n RSS beslemelerinde gecikmeli olarak, örneğin bir saat sonra, görüntülendiğinde, arama motorları yazımızı çoktan indekslemiş olacak, yazıyı kopyalayan kişi ise kopya içerik kullanmış olacak. Tabi ki bu yöntem yalnızca, RSS beslemesini kullanarak kopyalama yapanlara karşı işe yarayacaktır.

Yazıların RSS beslemelerinde gecikmeli olarak yayınlanmasını sağlamak için yine functions.php dosyamıza aşağıdaki kodları eklememiz gerekiyor.

function yakuphoca_yazi_rss_beslemede_sonradan_gorunsun( $where ) {
  if ( is_feed() ) {
   $zamanfarki=  60; // dakika
   $zamanfarki= ( get_option( 'gmt_offset' ) * 3600 ) - ( $zamanfarki * 60 );
   $where .= " AND post_date < '" . gmdate( 'Y-m-d H:i:s', ( time() + $zamanfarki) ) . "'";
  }
	return $where;
}
add_filter( 'posts_where', 'yakuphoca_yazi_rss_beslemede_sonradan_gorunsun' );

Kodun yaptığı işlem basit, eğer yazı listeleme isteği bir RSS beslemesinden geliyorsa, yazı listeleme için kullanılan SQL cümlesinin WHERE bölümüne mevcut zamandan 60 dakika önceki yazıları göster şeklinde koşul ekliyoruz. Hepsi bu.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Sitenizde Kullanabileceğiniz 5 Faydalı İpucu başlıklı functions.php, kategori ve shortcode konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık