Ana Sayfa » »
Tem
12
2013

Yönetici ve Ziyaretçiler İçin Farklı Temalar Tanımlama

WordPress'te bazılarımız doğrudan internette yayınlanmakta olan tema üzerinde değişiklikler yapabiliyoruz, bu değişiklikler bazen büyük değişiklikler olabilir ki bunları yaparken hata da yapabiliriz. İşte bu durumlarda o anda sitede bulunan ziyaretçiler de bu hatalarla karşılaşabilirler. Bu durumda yönetici için ayrı, ziyaretçi için ayrı tema tanımlasak. Ziyaretçi örneğin eski temayı görse biz ise düzenlemekte olduğumuz temayı, iyi olmaz mı?

Bu iş için ne yazık ki functions.php'ye ekleme yaparak bir şeyler yapamıyoruz. Eklenti yazılması gerekiyor. Merak etmeyin öyle büyük bir eklenti olmayacak. Eklentimizin içeriği aşağıdaki gibi ama siz kodları bırakıp, yazının sonundan eklentiyi indirip, sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız eklentide bir yeri değiştirmeniz gerekiyor, o da yönetici olarak kullanmak istediğiniz temanın klasör adını $theme= 'twentytwelve'; satırındaki twentytwelve ifadesi yerine yazmak. Dikkat edin, tema adını değil, temanın bulunduğu klasörü. Diyelim ki normalde ziyaretçileriniz yakuphoca klasöründeki temayı kullanıyorlar. Siz bu temayı düzenlemek için kopyala/yapıştır yapıp, klasör ismini yakuphocayeni verdiğiniz bir temayı, yönetici olarak kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda bahsettiğim satırı $theme='yakuphocayeni'; şekline getirmeniz gerekiyor. Eklentide değişikliği yapıp, kaydettikten sonra sitenize atıp, etkinleştirin.

<?php
/*
Plugin Name: Yönetici ve Ziyaretçiye Farklı Tema
Plugin URI: http://www.yakuphoca.com
Description: Yönetici için farklı, ziyaretçi için farklı tema gösterir.
Version: 1.0
Author: Yakup Hoca
Author URI: http://www.yakuphoca.com
License: GPLv2 or later
*/

add_filter('template', 'yakuphoca_yonetici_temasi');
add_filter('option_template', 'yakuphoca_yonetici_temasi');
add_filter('option_stylesheet', 'yakuphoca_yonetici_temasi');
function yakuphoca_yonetici_temasi($theme) {
	if ( current_user_can('manage_options')) {
		$theme = 'twentytwelve';
	}
	return $theme;
}
?>

Etkinleştirdiğiniz andan itibaren yönetici olarak giriş yapmışsanız, belirttiğiniz temayı kullanmaya başlayacaksınız, ziyaretçiler ise önceden tanımlı tema ile devam edecekler.

Yakup Hoca - Yöneticiler İçin Farklı Tema Eklentisi

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Yayınlanan Yazının Başlığındaki Kelimeler Otomatik Etiket Olsun başlıklı etiket, etiketleme ve functions.php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yazıya 1 Yorum Yapıldı+ Yorum Ekle

  • Tam aradığım eklentiydi teşekkür ederim ilginiz için.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık