Ana Sayfa » »
Tem
20
2013

Yorum Formunun Başlığını Özelleştirelim

WordPress sitemizde yazılarımızı yoruma açık bırakmışsak, yazının altında ziyaretçilerin yorum yazmaları için bir form yer alır. Eğer WordPress'in normal yorum sistemini kullanıyorsanız, bu formun başlığı Yorum Yaz ya da benzeri şekildedir. Bu başlığı isterseniz özelleştirebilirsiniz, sabit bir yazıyla ya da her yazı için özel bir başlık belirleyebilirsiniz.

Özel başlıktan kastım, örneğin yazıda bir filmle ilgili bilgi verdiyseniz ve yorum başlığında xxx Filmini Siz de Beğendiniz mi? ya da benzeri şekilde her yazı için özel bir yazı başlığı belirleyebilirsiniz.

Anlatacağım yöntemlerin işe yarayabilmesi için temanızdaki comments.php dosyasında formu oluşturmak için comment_form() fonksiyonunun bulunması gerekiyor, aksi halde zaten elle kendiniz kod eklemeniz gerekir ki konumuz bu değil. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına uygun şekilde ve kendinize göre düzenleyerek eklerseniz Yorum Yaz başlığı yerine farklı bir başlık belirleyebilirsiniz.

add_filter( 'comment_form_defaults', 'yakuphoca_ozel_yorum_basligi' );

function yakuphoca_ozel_yorum_basligi( $arg ) {
   $arg['title_reply'] = 'Bu Yazım Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?';
   return $arg;
}

Eğer yazının başlığını da işin içine katmak isterseniz yukarıdaki kodu aşağıdakiyle yer değiştirin.

add_filter( 'comment_form_defaults', 'yakuphoca_ozel_yorum_basligi' );

function yakuphoca_ozel_yorum_basligi( $arg ) {
   global $post;
   $arg['title_reply'] = get_the_title() . ' Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?';
   return $arg;
}

Yazıyı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ya da doğrudan comments.php dosyasını düzenleyerek de bu işi yapmak mümkün bunun için aşağıdaki kodu, comments.php dosyasındaki custom_form() fonksiyonu ile değiştirin.

comment_form('comment_notes_after=&title_reply=Bu Yazım Hakkında Ne Düşünüyorsunuz');

Ancak istediğiniz her yazı için ayrı bir Yorum Formu Başlığı belirlemekse bunun için hazırlanmış güzel bir eklenti var. Eklentiyi sitenize kurup, etkinleştirdiğinizde, yazı eklerken ya da düzenlerken yazı alanının altında yeni bir bölüm açılıyor. Yorum özel başlığını girip, yazıyı yayınladığınızda belirttiğiniz başlık, yorum formunun başında görünür oluyor.

Eklentinin adı Custom Comment Form Title olup, eklenti adına tıklayarak sayfasına gidebilirsiniz.

Ne yazık ki eklentinin Türkçe desteği yoktu, ancak ben sizin için Türkçeleştirdim. Aşağıdaki bağlantıdan Türkçe halini indirebilirsiniz.

Custom Comment Form Title Türkçe

Eklentinin kurulumu için tek yapmanız gereken eklentinin klasörünü sitenizin wp-content/plugins klasörüne yüklemek ardından da yönetim panelinizden eklentiyi etkinleştirmek. Eklenti Ayarlan menüsüne kendisi için sayfa ekliyor. Oradan varsayılan başlığını belirleyebilirsiniz, yazılarınızı yazarken de özel başlıklarınızı belirttiğinizde gerisini eklenti hallediyor. Eklenti gayet temiz bir şekilde kodlanmış, sitenize de herhangi bir artı yükü olmayacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Versiyon Numarasını Her Yerden Tamamen Kaldıralım başlıklı functions.php, WordPress ve wordpress ipucu konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık