Ana Sayfa » »
Tem
22
2013

Yorumlardaki Varsayılan Gravatar Resmini Değiştirmek

WordPress sitelerimizde yorum yazan kişiler eğer e-posta adresleriyle Gravatar hesabı oluşturmuşlarsa, benim sitemde olduğu gibi yorumlarının içerisinde gravatar hesaplarında belirledikleri resim görünür. Ancak eğer böyle bir hesap oluşturmamışlarsa, Yönetim panelimizden ayarladığımız varsayılan avatar görünür. İstersek bu varsayılanlar içerisine yeni bir tane ekleyebiliriz.

Öncelikle kendinize varsayılan bir avatar resmi hazırlamanız gerekiyor, bu sitenizin logosu olabileceği gibi, yorum yapanları anlatan bir görsel de olabilir. Oluşturacağınız resmin boyutlarını, sitenizdeki herhangi bir avatar resmi üzerine sağ tıklayıp, özellikler diyerek öğrenin. Genelde 40x40, 60x60 gibi boyutlarda olurlar ama temadan temaya bu değişebilmektedir.

Resminizi ayarladıktan sonra sitenizde istediğiniz bir yere yükleyin ve aşağıdaki kodları resminizin adresine göre düzenleyip, temanızın functions.php dosyasına uygun bir şekilde ekleyin.

function yakuphoca_ozel_gravatar_ekle( $avatar_defaults ) {  
	$avatar_defaults['http://www.siteadiniz.com/resminizinAdresi.jpg'] = 'Özel Avatarım';
	return $avatar_defaults;
}

add_filter( 'avatar_defaults', 'yakuphoca_ozel_gravatar_ekle' );

Kodu ekleyip, Yönetim Paneli / Ayarlar / Tartışma ekranına ulaşıp, en alta indiğinizde aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi kendi Özel Avatarınız görünür olacak.
Özel Avatar Resmimiz

Eğer kodu ekleyip, özel avatarınızı seçmenize rağmen, gravatar kullanmayanlarda resminiz görünmüyorsa bu durumda varsayılan avatar resmi, temanız tarafından otomatik seçiliyor olabilir. Temanız modern bir temaysa, temanızın functions.php dosyasını açıp, get_avatar($comment,... ile başlayan bir kodu arayıp, bulun. Bu kodun devamında varsayılan gravatar için bir gravatar adresini tırnak içerisinde göreceksiniz, bunu silip, dosyayı kaydedin ve sitenize yükleyin artık varsayılan avatarınız görünmeye başlayacaktır. Ya da silmek yerine resminizin adresini o gravatar adresi yerine yazarsanız da olur. Yani aşağıdaki hale getirip, kullanabilirsiniz.

//normalde böyleyse
get_avatar($comment,$size='38');
//kodu bu hale getirip, kullanabilirsiniz.
get_avatar($comment,$size='38', 'http://www.siteadresiniz.com/resminizinyolu.jpg');
Bu yazımı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan WordPress Sitemizde Arama Sonucu Tekse O Yazıya Yönlendirilsin başlıklı arama, arama sonucu ve functions.php konularında bilgi veren bir önceki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık